Zambijos gamtinis žemėlapis

Zámbijos gamtà

Reljefas

Didumą Zambijos teritorijos užima pietvakarių kryptimi žemėjantys plokščiakalniai (vidutinis aukštis 1000–1400 metrų). Aukščiausia Zambijos vieta – Mafinga Hillsas (2301 m) yra Nyikos plokščiakalnyje (šalies šiaurės rytinėje dalyje, Malavio pasienyje). Į vakarus nuo Nyikos plokščiakalnio visą Zambijos teritoriją pietvakarių kryptimi kerta tektoninis įlinkis (Rytų Afrikos lūžių zonos dalis). Zambijos rytinėje dalyje plyti Muchingos kalnai (iki 1755 metrų).

Klimatas

Klimatas tropinis, šiaurinėje ir šiaurės vakarinėje dalyje drėgnas, kitur – sausas. Skiriami 3 metų laikai: vėsi ir sausa žiema (gegužę–rugpjūtį), karštas ir sausas pavasaris (rugsėjį–lapkritį), šilta ir drėgna vasara (gruodį–balandį). Vėsiausių mėnesių vidutinė temperatūra nuo 16 iki 27 °C, karščiausių – nuo 27 iki 38 °C. Šiaurėje ir šiaurės vakaruose per metus iškrinta 1100–1300 mm kritulių (daugiausia lapkričio–balandžio mėnesiais), likusioje dalyje – 600–800 mm (gruodžio–kovo mėnesiais). Drėgnuoju laikotarpiu būna audrų.

Luangwos upė

Vidaus vandenys

Upių tinklas tankus. Apie 77 % Zambijos teritorijos apima Zambezės ir Indijos vandenyno baseinas; šalies šiaurės vakarinės dalies upės priklauso Atlanto vandenyno baseinui. Didžiausios upės – Zambezė bei jos intakai Luangwa, Kafue. Upėse daug slenksčių, krioklių. Zambezėje (Zambijos ir Zimbabvės pasienyje) yra Viktorijos krioklys, Karibos tvenkinys. Didžiausias ežeras – Bangweulu; Zambijai priklauso dalis Mweru ir Tanganikos ežero. Daug pelkių.

Dirvožemiai

Zambijos šiaurinėje ir vidurinėje dalyje iš dirvožemių vyrauja geležaliuminžemiai, aplink Bangweulu ežerą ir į šiaurės vakarus nuo Lusakos – šlynžemiai ir durpžemiai, tektoniniame įlinkyje – geltonžemiai ir kalkžemiai, vakarinėje dalyje – smėlžemiai ir šlynžemiai.

Augalija

Apie 50 % Zambijos teritorijos užima miškai. Auga baobabai, paprastieji ausuoniai, lianos.

Gyvūnija

Veisiasi afrikiniai drambliai, raganosiai, gepardai, krokodilai, vėžliai, gausu vabzdžių (ypač termitų), paukščių.

Pietų Luangwos nacionalinis parkas

Aplinkos apsauga

Saugomos teritorijos užima apie 30 % Zambijos ploto. Yra 19 nacionalinių parkų, 39 gyvūnijos rezervatai, 8 Ramsaro saugomos vietovės. Svarbiausi Mosi oa Tunyos (su Viktorijos krioklio nacionaliniu parku Zimbabvėje įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą, 1989), Kafuės (plotas 22 480 km2, įkurtas 1950; didžiausias ir seniausias Zambijoje), Žemutinės Zambezės (4092 km2; 1983), Šiaurės Luangwos (4636 km2, 1972), Pietų Luangwos (9050 km2, 1972) ir kiti nacionaliniai parkai.

Zambija

Zambijos gyventojai

Zambijos konstitucinė santvarka

Zambijos partijos ir profsąjungos

Zambijos ginkluotosios pajėgos

Zambijos ūkis

Zambijos istorija

Zambijos švietimas

Zambijos literatūra

Zambijos architektūra ir dailė

Zambijos žiniasklaida

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką