Zámbijos švietmas

19 a. pabaigoje–20 a. pradžioje pradėtos kurti tarptautinės krikščionių misionierių privačios mokyklos.

1963 buvo neraštingi apie 58 % gyventojų (2007 – apie 6 %). 1964 paskelbus nepriklausomybę pradėta įgyvendinti visuotinį pradinį mokymą, europiečių ir afrikiečių vaikus mokyti kartu. 1966 privačias (bažnyčių) mokymo įstaigas ėmė kontroliuoti Švietimo ministerija (21 a. pradžioje ji tvarko visus su švietimu susijusius reikalus). Į septynmetę pradinę mokyklą priimami 6–8 m. vaikai. Pradinis mokslas privalomas ir nemokamas, dauguma vaikų įgyja tik pradinį išsilavinimą. 1–4 klasėse mokoma gimtąja, vėliau – anglų kalba. Vidurinė mokykla penkiametė: dvimetė žemesnės (8–9 klasės) ir trimetė aukštesnės pakopos (10–12 klasės). Profesinis išsilavinimas įgyjamas pradinėje (5–7 klasėse) ir žemesnės pakopos vidurinėje mokykloje. Veikia specialiosios vidurinės mokyklos, didžiausios – technikos koledžai Lusakoje ir Ndoloje. 2014 buvo 77 pradinės mokyklos, 130 vidurinių mokyklų, 50 aukštųjų mokyklų.

pradinės mokyklos mokiniai

Svarbiausi universitetai: Zambijos (įkurtas 1965 Lusakoje), Copperbelto (įkurtas 1986 Kitwėje), Lusakos (įkurtas 1999), Rusangu (įkurtas 2002 Monzėje, Pietų provincija), Northrise’o (įkurtas 2003 Ndoloje), Zambijos atvirasis, Cavendisho (abu įkurti 2004 Lusakoje), Mulungushi (įkurtas 2008 Kabwėje).

Svarbiausi mokslinių tyrimų institutai: Biomedicinos tyrimų ir mokymo, Centrinis žuvininkystės, Centrinis veterinarijos, Infekcinių ligų, Miško, Geologijos, Maliarijos, Žemės ūkio, Nacionalinis maisto ir mitybos, Nacionalinis mokslo ir pramonės, Nacionalinis viešojo administravimo, Darbo sveikatos saugos, Rytų ir Pietų Afrikos plėtros, Atogrąžų ligų, Ekonominių ir socialinių tyrimų, Sveikatos.

Veikia viešosios bibliotekos Lusakoje ir Ndoloje, nacionalinis muziejus Livingstone.

Zambijos kultūra

2271

Zambija

Zambijos gamta

Zambijos gyventojai

Zambijos konstitucinė santvarka

Zambijos partijos ir profsąjungos

Zambijos ginkluotosios pajėgos

Zambijos ūkis

Zambijos istorija

Zambijos literatūra

Zambijos architektūra ir dailė

Zambijos žiniasklaida

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką