Žydų mokslinių tyrimų institutas

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankosi institute vizito Niujorke metu (2019 03 13)

Žỹdų mókslinių tyrmų institùtas (jidiš Yidisher visnshaftlekher institut, YIVO), iki 1940 Žỹdų mókslo institùtas, judaikos mokslinių tyrimų įstaiga. Yra Niujorke.

Veikla

Tikslas – saugoti, tirti ir skleisti žinias apie Rytų Europos, Vokietijos, Rusijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų žydų kultūrą ir istoriją, jidiš kalbos ortografiją, leksikografiją.

Veikla

Žydų mokslinių tyrimų instituto ekspozicija

Veikia Ekonomikos, statistikos ir istorijos, Filologijos, Psichologijos ir pedagogikos skyriai, taip pat jidiš kalbos mokyklos. Yra padaliniai Čikagoje ir Buenos Airėse. Turi apie 23 mln. dokumentų (seniausi iš 16 amžiaus), laiškų, rankraščių, retų knygų, dienoraščių, nuotraukų, garso ir vaizdo įrašų, meno kūrinių, veikalų jidiš kalba (didžiausia šios srities kolekcija pasaulyje). Tarp ypač vertingų dokumentų yra vadinamasis Vilniaus Gaono sinagogos pinkas – vietos bendruomenės metraštis, tai vienas svarbiausių dokumentų, pasakojančių apie Vilniaus žydų bendruomenės istoriją ir gyvenimą.

Leidžia žurnalus: Yedies Fun YIVO (nuo 1929), YIVO Bleter (nuo 1931), Yidishe Shprakh (nuo 1941), YIVO Annual of Jewish Social Studies (nuo 1946). Išleido YIVO Rytų Europos žydų enciklopediją (The YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe), veikalą Jidiš kalbos istorija (History of the Yiddish Language, abu 2008).

Istorija

1925 Vilniuje įkurtas Žydų mokslo institutas – pirmoji pasaulietinė Rytų Europos žydų studijų akademija. Institutas tapo svarbiausiu jidiš tyrimo ir norminimo centru, taip pat tyrė žydų, kalbėjusių jidiš, kultūrą, leido literatūrą šia kalba, rengė žydų mokslininkus, sukaupė didžiausią pasaulyje biblioteką ir archyvą Rytų Europos žydų gyvenimo tematika (nacių okupacijos metais daug kas išvežta į Vokietiją, kita dalis išsklaidyta ar sunaikinta). 1940 dėl nacių grėsmės perkeltas į Niujorką, pavadintas Žydų mokslinių tyrimų institutu.

Žydų mokslo instituto vestibiulis (20 amžiaus 4 dešimtmetis)

Archyvo išsaugojimas

Lietuvoje išlikusi instituto archyvo dalis saugoma Lietuvos centriniame valstybės archyve ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

atminimo lenta ant pastato Vilniuje, A. Vivulskio gatvėje

Nuo 2014 vyko septynerių metų trukmės tarptautinis projektas, skirtas išsaugoti, suskaitmeninti ir virtualiai sujungti instituto Niujorko ir Vilniaus archyvus, skaitmeniniu būdu atkurti Strašūno viešąją biblioteką – vieną didžiausių prieškarinių žydų bibliotekų Europoje. Projektas apėmė apie 10 000 retų arba unikalių leidinių ir apie 1,5 mln. kitų dokumentų (literatūros kūrinių, laiškų, memuarų, teatro afišų, fotografijų, retų knygų, brošiūrų, laikraščių, politinių traktatų, religinių veikalų ir bendruomenių dokumentų). Projektą įgyvendino Žydų mokslinių tyrimų institutas Niujorke, Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Atminimo įamžinimas

2019 06 20 Vilniuje, A. Vivulskio gatvėje, toje vietoje, kur 1933–1944 stovėjo pastatas, kuriame veikė Žydų mokslo institutas, atidengta atminimo lenta.

Žydų studijų institutas; Judaikos tyrimų institutas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką