Žygimanto Kęstutaičio privilegija

Žygmanto Kęstutáičio privilègija, privilegija, 1434 05 06 Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Kęstutaičio duota Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorams.

Buvo sulygintos bajorų stačiatikių ir katalikų teisės – norėta patraukti į savo pusę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rytinių sričių slavų bajorus, remiančius buvusį valdovą Švitrigailą. Bajorai stačiatikiai gavo teisę naudotis katalikams suteiktais lenkų herbais. Buvo garantuota, kad nė vienas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras negalės būti aukštųjų valstybės pareigūnų suimtas ir baudžiamas be teismo sprendimo; toji teisė labiausiai buvo reikalinga smulkiesiems bajorams. Didysis kunigaikštis bajorų naudai atsisakė bajorų valstiečių jam duodamos dėklos.

Žygimanto Kęstutaičio privilegija pratęstas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto pradėtas darbas – stiprinamas besiklostantis bajorų luomas, stabilizuotas jų ekonominis ir socialinis statusas valstybėje. Tai skatino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorijos politinį aktyvumą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką